Špeciálne prístupy na zlepšenie rozsahu v kĺboch - Vzdelávanie
v Skalke
Čím väčšiu kontrolu máme nad svojimi pohybmi, tým je menšia šanca, že v pohybe zlyháme. Čím je menšia šanca, že v pohybe zlyháme, tým je menšia šanca, že sa zraníme.
Každý kĺb má svoj prirodzený rozsah pohybu (ROM – rozsah pohybu), ktorý sa časom, starnutím a zraneniami zmenšuje alebo sme pohybovými stereotypmi naučení nevyužívať svoj maximálny rozsah pohybu.
Zdravie bedrového kĺbu
Naši fyzioterapeuti a tréneri sa počas vzdelávacej soboty zamerali na bedrový kĺb:
- kĺbová sila a neurologická kontrola
- odolnosť kĺbu zvyšovaním tkanivovej kapacity odolávať záťaži
- kĺbne zdravie a dlhovekosť
Systém progresívnej adaptácie
„Zvyšujúca sa správna záťaž akéhokoľvek tkaniva vyúsťuje do adaptácie tohto tkaniva vďaka väčšej schopnosti absorbovať záťaž. Adaptácia zahŕňa aj tvorbu nového tkaniva, ktoré má lepšiu kvalitu a je silnejšie.“
Thomas Delorme
Prečo by sme rozsah pohybu v bedrových kĺboch mali zlepšiť?
Správny rozsah pohybu a flexibilita v bedrách:
- umožňuje plynulý a efektívny pohyb v každodenných aktivitách – chôdza, beh, zdvíhanie predmetov, sedenie, státie…
- zabraňuje neprirodzenému zaťaženiu chrbtice a jej bolestiam – bedrový kĺb je úzko spojený s chrbticou a celkovým postojom. Nedostatočný rozsah pohybu v bedrovej oblasti môže viesť k problémom so svalmi a postojom, čo môže vyvolať bolesti chrbta a ďalšie komplikácie.
- predchádzame zraneniam a nepohodliu spojenému s nesprávnym zaťažením
- sú dôležité pre udržanie rovnováhy a zabránenie pádom a iným úrazom
- rovnako sú kľúčové pre rôzne športy a fyzické aktivity pre lepší výkon a predchádzanie zraneniam – športovci využívajú rozsah pohybu v bedrovej oblasti na optimalizáciu svojho výkonu
- pomoc pre zdravé kolená – nedostatočná flexibilita v bedrách môže zaťažovať kolená a prispievať k ich opotrebovávaniu a bolestiam.
- prispievame k celkovej kvalite života a zdravia – sme schopní slobodne a sebavedome sa pohybovať bez obmedzení a bolestí – fungovanie bedrového kĺbu má vplyv na celkovú pohybovú inteligenciu, teda schopnosť riadiť pohyby tela súvisiace so svalovým tonusom a nervovým systémom
Kedy využívame špeciálne prístupy a variácie na zlepšenie funkčných rozsahov v kĺboch?
- rehabilitácia po zraneniach alebo chirurgických zákrokoch na obnovu pohybovej funkcie a zabránenie ďalším komplikáciám
- u športovcov na zlepšenie flexibility a rozsahu pohybu v špecifických častiach tela, ktoré sú dôležité pre výkon v konkrétnom športe
- zlepšenie flexibility a mobility v rôznych častiach tela
- pohybová terapia a tréning pre ľudí, ktorí majú zranenia, chronické bolesti alebo obmedzenia pohybu
- starostlivosť o chrbticu a prevencia bolestí chrbta – špeciálnymi variáciami a prístupmi sa zameriavame na zlepšenie pohybovej kontroly a stability tela
- rozvoj „pohybovej inteligencie“ – schopnosť riadiť a optimalizovať pohybové vzory pomocou neurologických mechanizmov
Našim hlavným cieľom vo fyzioterapii a tréningoch je naučiť nervový systém ako kontrolovať postupne väčší a väčší rozsah pohybu. Pripraviť tkanivá ľudského tela na funkciu v novo nadobudnutých rozsahoch. Dôležité je tiež predchádzať zraneniam.
Pozrite sa ako to prebiahalo na vzdelávaní našich fyzioterapeutov a trénerov
Video zo vzdelávanie si môžete pozrieť na našom Youbube
Fyzioterapeuti a tréneri v našom Gyme terapiu a tréningy vždy prispôsobujú individuálnym potrebám a cieľom jednotlivca.
Ak ste sa našli v článku vo vyššie uvedených bodoch alebo máte ťažkosti s bedrami a bedrovými kĺbmi, neváhajte nás kontaktovať a radi vám pomôžeme na ceste za zdravím.
Prvým krokom je úvodná diagnostika pohybového aparátu, na základe ktorej fyzioterapeut určí ďalší postup terapie a potrebné kroky k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.