Viscerálna manipulácia ako účinná terapeutická metóda
Aj keď sa zdá, že bolesť je lokalizovaná v ramene, chrbte a iných častiach pohybového aparátu, skutočná príčina môže byť vo vnútri tela.
Viscerálna manipulácia je totiž založená na poznatku, že každé obmedzenie vnútorných orgánov a tkanív vedie k dysfunkcii a bolesti aj na inom mieste v tele. Porucha vnútorného orgánu sa nám môže prejaviť tak, že pociťujeme bolesť v niektorej časti pohybového aparátu - chrbát, rameno, mávame migrény, nafukuje nás a mnoho iných problémov.
V článku si povieme, čo je to viscerosomatický reflex a viscerálna manipulácia, kedy nám táto terapeutická metóda pomáha a pri akých ťažkostiach pacientov ju najčastejšie využívame pri liečbe. Dozviete sa ako taká fyzioterapia prebieha a uvedieme si príklady z praxe.
Viscerosomatický reflex ako prepojenie medzi orgánmi a svalmi
Viscerosomatický reflex je reflexná reakcia medzi vnútornými orgánmi a pohybovým aparátom alebo svalmi, kde dysfunkcia alebo podráždenie orgánov môže spôsobiť ťažkosť a bolesť v odlišných častiach tela – v pohybovom aparáte, svaloch, tkanivách…
Uvedieme si praktický príklad pre lepšie pochopenie:
Aj keď sa zdá, že bolesť je lokalizovaná v ramene, skutočná príčina môže byť vo vnútri tela. Viscerosomatický reflex je reakciou tela na signály z vnútorných orgánov, ktoré sa odzrkadľujú vo forme bolesti alebo napätia v svaloch ramena.
Ďalšie príklady:
- Bolesť chrbtice alebo ramena môže súvisieť s tráviacimi problémami.
- Bolesť ramena môže spôsobovať aj žlčník.
- Reflux aj časté zápaly močového mechúra sa dajú riešiť a liečiť aj inak ako liekmi.
Fyzioterapeut vie na základe vyšetrenia zistiť, či je daný problém spôsobený vnútorným orgánom a či bolesti spolu súvisia.
Viscerálna manipulácia - v čom sa skrýva čaro liečebnej metódy?
Vnútorné orgány sú obalené spojivovým tkanivom, ale aj svalmi, ktoré majú byť pružné a pohyblivé, aby orgány správne fungovali. Napríklad: aby sa žalúdok mohol dostatočne roztiahnuť, keď konzumujeme potravu alebo aby sa potrava v črevách pohybovala správne ďalej práve sťahmi týchto svalov.
Telo potrebuje pohyb, aby bolo zdravé a to platí aj pre pohyb orgánov. Tkanivá strácajú svoju pružnosť a pohyblivosť pri zápale, úraze, zlej životospráve, ale aj strese a nesprávnom držaní tela.
Viscerálna manipulácia je manuálna terapeutická technika, ktorá sa zameriava na jemné manipulácie vnútorných orgánov s cieľom obnoviť ich optimálnu funkciu a tým zmierniť bolesť alebo nepohodlie, skrz orgány vyliečiť rôzne ťažkosti aj bolesti pohybového aparátu.
Zameriava sa na na liečbu štrukturálne a funkčné dysbalancie v tráviacom aparáte, ktoré majú ďalej vplyv na pohybový aparát aj muskuloskeletálny, cievny, nervový, gastrointestinálny a lymfatický aparát.
Viscerálnu manipuláciu vykonáva špecializovaný odborník – fyzioterapeut.
Kedy pomáha viscerálna manipulácia?
Štúdie ukazujú a rovnako prax potvrdzuje pozitívny vplyv viscerálnej manipulácie na rôzne ťažkosti a problémy pacientov, napríklad:
- akútne úrazy krčnej chrbtice
- športové zranenia brušnej oblasti
- tráviace poruchy ako je nafukovanie, zápcha, problémy s prehĺtaním
- reflux
- ženské problémy ako napríklad bolestivá menštruácia, popôrodné bolesti
- urogenitálne problémy – časté zápaly močového mechúra
- ortopedické problémy – bolesti chrbtice, kĺbov
- migrény
- bolesti ramena a ťažkosti s ním
- problémy s trávením u detí – zápchy, vracanie, koliky…
Ako prebieha terapia?
- Základom je anamnéza – rozhovor s pacientom o jeho ťažkostiach a ich pochopenie.
- Fyzioterapeut si vyšetrí brucho a konkrétne orgány pohmatom – zisťuje bolestivosť a obmedzenie pohybu.
- Prechádzame na manipuláciu s konkrétnymi orgánmi a tkanivami.
S tkanivami a orgánmi sa pracuje pomaly a jemne. Terapia nie je bolestivá.
Pre výrazné zlepšenie stavu sa odporúča aspoň 3-5x absolvovať vyšetrenie a terapiu viscelárna manipulácia u fyziotererapeuta.
Viscerálna manipulácia v praxi
Liečba refluxu
Pacientku Ivetu dlhodobo trápil reflux – chronický návrat kyseliny zo žalúdka do pažeráka. Pri vyšetrení fyzioterapeut zistil dysfunkciu svalstva a tkanív v oblasti gastrointestinálneho traktu. Jemnými technikami viscerálnej manipulácie sme uvoľnili žalúdok, bránicu a zvierače v dvanástiku a tenkom čreve.
Iveta mala na druhý deň po terapii menší tlak v pažeráku a cítila sa oveľa ľahšia. Reflux sa postupne uvoľnil.
Liečba bolesti ramena a impingement syndróm
Pacient prišiel s bolesťami ramena, v prvom rade absolvoval podrobnú anamnézu u fyzioterapeuta. Pri vyšetrení ramena sme zistili impingement syndróm (útlak šľachy m.supraspinatus). Pacient pri anamnéze spomenul, že má problémy so žlčníkom, občas má kŕče pod rebrami na pravej strane a bolesť mu vystreľuje k pravej lopatke.
Toto je veľmi typický prejav poruchy zlčníka. Telo reaguje tak, že chce ochrániť miesto, ktoré bolí. To znamená, že zmení postúru, zmení dýchanie, stiahne svaly a tkanivá okolo bolestivého miesta, aby sa čo najmenej zaťažovalo. Takto vzniká dysbalancia a problém sa ďalej šíri.
U pacienta sme najskôr pomocou manuálnych techník zmobilizovali lopatku, rameno a uvoľnili mäkké štruktúry. Pomocou viscerálnej manipulácie sme jemne uvoľnili tkanivá okolo pečene a žlčníka.
Video z viscerálnej manipulácie si môžete pozrieť na našom Youbube
Na základe diagnostiky sa vytvorí efektívny liečebný plán
Reflexný vzťah medzi vnútornými orgánmi a svalmi a viscerálnu manipuláciu využíva naša fyzioterapeutka Erika Gahérová pri diagnostike a liečbe rôznych zdravotných problémov pacientov, kde je to vhodné.
Liečba zahŕňa častokrát okrem kombinácie rôznych fyzioterapeutických techník a metodík aj viscerálnu manipuláciu, ak je to potrebné.
Ak ste sa v uvádzaným ťažkostiach našli a už dlhšie im čelíte, neváhajte nás kontaktovať a spoločne s fyzioterapeutmi v Skalke zapracujete na zlepšení svojho zdravotného stavu. Svoj termín k fyzioterapeutovi v Regeneračnom centre Skalka v Nitre si rezervujte telefonicky.